Železniški most - Rutarski Vršič (Beli potok - Rutarski Vršič - Za Akom)
| Publication date: | 18.11.2018 | | GPS track date: | 17.11.2018 |
| Path length: | 16.22 km |
| Ascent length: | 7.25 km |
| Ascent height: | 1201 m |
| Descent length: | 8.97 km |
| Descent height: | 1232 m |
| Starting altitude: | 730 m |
| Ending altitude: | 699 m |
| Minimum altitude: | 699 m |
| Maximum altitude: | 1714 m |
| Avg. ascent slope: | 9° |
| Avg. descent slope: | 8° | | Total time: | 7 h 8 min | | Break: | 34 min | |
|
| Time without breaks: | 6 h 33 min |
| Ascent time: | 3 h 31 min |
| Ascent time without breaks: | 3 h 19 min |
| Descent time: | 3 h 36 min |
| Descent time without breaks: | 3 h 13 min |
| Average speed: | 2,27 km/h |
| Average speed without breaks: | 2,47 km/h |
| Average speed during ascent: | 2,06 km/h |
| Average speed during ascent without breaks: | 2,18 km/h |
| Average speed during descent: | 2,48 km/h |
| Average speed during descent without breaks: | 2,78 km/h |
| Vertical speed during ascent: | 341 m/h |
| Vertical speed during ascent without breaks: | 361 m/h |
| Vertical speed during descent: | 341 m/h |
| Vertical speed during descent without breaks: | 381 m/h |
|
The GPS track was recorded in snow-free conditions.
GPS track description:
Circular tour along trodden paths and marked trails.
Display of route and data on the map:
Vertical profile of the route:
File download:
The user of the GPS track is solely responsible for their own safety, and the website owner is not responsible for any possible inaccurate data.
Random GPS tracks:
Points nearby:
Gozd Martuljek,
Srednji Vrh,
Zgornji Martuljkov slap,
Spodnji Martuljkov slap,
Belopotoški Skočniki,
Levi Skočniki,
Rutarski vršič,
Jermanovi slapovi,
Desni Skočniki,
Gumno,
Izvir pri Mrzlih Vodah,
Spomenik NOB,
Spomenik Miranu Cizlju,
Planica,
Vanežev rob,
Na glavah,
Glava,
Kašljevc,
Slap Mokra peč (Lucifer),
Srednji Vrh - partizanska vas,
Bivak III. za Akom,
Finžgarjeva kapelica,
Brunarica pri Ingotu,
Lovska koča nad Skočniki,
Lipovčeva koča,
Kapela sv. Trojice,
Siljev rob Comments
To post a comment, you must log in:
If you do not yet have a username, you must first
register.