Weather forecast - Fuscherkarkopf
Weather forecast Fuscherkarkopf:
Updated: 12. 05. 2026 21:13
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -7 °C |
| Precipitation (mm/h): | 1,01 |
| Cloud cover: | 97% |
|
| 5h |
 |
| -10 °C |
| 1,94 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -11 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -12 °C |
| 1,5 |
| 93% |
|
| 14h |
 |
| -12 °C |
| 0,3 |
| 85% |
|
| 17h |
 |
| -13 °C |
| 0 |
| 85% |
|
| 20h |
 |
| -12 °C |
| 0,27 |
| 85% |
|
| 23h |
 |
| -11 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -10 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 89% |
|
| 5h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 96% |
|
| 8h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 11h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 14h |
 |
| -9 °C |
| 0,3 |
| 0% |
|
| 17h |
 |
| -6 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 20h |
 |
| -6 °C |
| 0,84 |
| 91% |
|
| 23h |
 |
| -7 °C |
| 0,56 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -7 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,42 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| -8 °C |
| 1,37 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -10 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| -9 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -9 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -9 °C |
| 2,6 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -9 °C |
| 2,42 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -9 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,76 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -10 °C |
| 0 |
| 92% |
|
| 8h |
 |
| -11 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 11h |
 |
| -11 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -10 °C |
| 0,29 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -10 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -6 °C |
| 0,68 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -6 °C |
| 0,68 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -7 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,67 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -7 °C |
| 0,62 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -6 °C |
| 1,32 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -6 °C |
| 1,97 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -7 °C |
| 1,97 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -7 °C |
| 1,95 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -7 °C |
| 1,96 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -7 °C |
| 1,96 |
| 100% |
|
Weather forecast for the location Fuscherkarkopf. Fuscherkarkopf is a mountain in the High Tauern mountain range (
Austria) at an altitude of 3331 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Adlersruhe - Erzherzog Johann Hütte,
Alpincenter (Kitzsteinhorn),
Edelweißspitze,
Freiwandeck,
Gipfel (Kaprun),
Glocknerwinkel,
Großglockner - Kaiser-Franz-Josefs-Höhe,
Großglockner Hochalpenstraße - Fuschertörl,
Grossglockner,
Heiligenblut (Fallbichl),
Heiligenblut (Großglocknerstraße),
Heiligenblut Ort,
Heinrich Schwaiger Haus,
Kals am Großglockner,
Kaprun (Sonnenkar),
Krimml (Berggeistalm),
Langwiedboden (Häuslalm),
Lucknerhaus,
Rossbach (Heiligenblut),
Rudolfshütte,
Schareck (Heiligenblut),
Wallackhaus,
Wasserfallboden,
Wiesbachhorn
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website