Weather forecast - Glödis
Weather forecast Glödis:
Updated: 13. 05. 2026 02:18
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -9 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 98% |
|
| 5h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 90% |
|
| 8h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 11h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 14h |
 |
| -8 °C |
| 0,3 |
| 0% |
|
| 17h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 20h |
 |
| -5 °C |
| 0,4 |
| 98% |
|
| 23h |
 |
| -6 °C |
| 0,59 |
| 89% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -6 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,59 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| -7 °C |
| 1,25 |
| 97% |
|
| 8h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -8 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -8 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -8 °C |
| 1,62 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -8 °C |
| 1,2 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -9 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,5 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 88% |
|
| 8h |
 |
| -10 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 11h |
 |
| -10 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -9 °C |
| 0,29 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| -9 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -6 °C |
| 0,48 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -6 °C |
| 1,38 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -6 °C |
| Precipitation (mm/h): | 2,28 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -7 °C |
| 2,28 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -7 °C |
| 1,89 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -6 °C |
| 1,37 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -6 °C |
| 1,35 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -7 °C |
| 1,35 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -7 °C |
| 1,19 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -7 °C |
| 0,8 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -7 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,69 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -7 °C |
| 0,58 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -6 °C |
| 0,27 |
| 98% |
|
| 11h |
 |
| -5 °C |
| 0,07 |
| 93% |
|
| 14h |
 |
| -4 °C |
| 0,12 |
| 92% |
|
| 17h |
 |
| -5 °C |
| 0,16 |
| 86% |
|
| 20h |
 |
| -6 °C |
| 0,29 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -7 °C |
| 0,3 |
| 98% |
|
Weather forecast for the location Glödis. Glödis is a mountain in the High Tauern mountain range (
Austria) at an altitude of 3206 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Adlersruhe - Erzherzog Johann Hütte,
Faschingalm - Zettersfeld,
Feldkopf,
Freiwandeck,
Glocknerwinkel,
Großglockner - Kaiser-Franz-Josefs-Höhe,
Grossglockner,
Heiligenblut (Fallbichl),
Heiligenblut (Großglocknerstraße),
Heiligenblut Ort,
Kals - Matrei,
Kals am Großglockner,
Kals am Großglockner (Adlerlounge, Cimaross),
Kalsertal,
Lucknerhaus,
Matrei Hintereggkogel,
Rossbach (Heiligenblut),
Wallackhaus,
Winklern,
Zettersfeld
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website