Weather forecast - Lienzer Hütte
Weather forecast Lienzer Hütte:
Updated: 12. 05. 2026 21:13
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 5 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,71 |
| Cloud cover: | 98% |
|
| 5h |
 |
| 4 °C |
| 2,12 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| 3 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 2 °C |
| 1,5 |
| 86% |
|
| 14h |
 |
| 2 °C |
| 0,3 |
| 64% |
|
| 17h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 66% |
|
| 20h |
 |
| 2 °C |
| 0,17 |
| 65% |
|
| 23h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 3 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 79% |
|
| 5h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 98% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 11h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 14h |
 |
| 2 °C |
| 0,3 |
| 0% |
|
| 17h |
 |
| 5 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 20h |
 |
| 5 °C |
| 0,7 |
| 91% |
|
| 23h |
 |
| 5 °C |
| 0,63 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 5 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,35 |
| Cloud cover: | 98% |
|
| 5h |
 |
| 5 °C |
| 1,31 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| 1 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 1 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 1 °C |
| 2,88 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 1 °C |
| 2,9 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,8 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 93% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 11h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 0 °C |
| 0,29 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 0 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 5 °C |
| 0,73 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 5 °C |
| 0,76 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 5 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,76 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| 5 °C |
| 0,62 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| 5 °C |
| 1,28 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 5 °C |
| 1,97 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 5 °C |
| 1,97 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 5 °C |
| 1,7 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 5 °C |
| 1,53 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 5 °C |
| 1,52 |
| 100% |
|
Weather forecast for the location Lienzer Hütte. Lienzer Hütte is a mountain hut in the High Tauern mountain range (
Austria) at an altitude of 1977 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Faschingalm - Zettersfeld,
Feldkopf,
Glocknerwinkel,
Heiligenblut (Großglocknerstraße),
Heiligenblut Ort,
Iselsberg,
Kals - Matrei,
Kals am Großglockner,
Kals am Großglockner (Adlerlounge, Cimaross),
Kalsertal,
Lienz,
Lucknerhaus,
Mörtschach,
Mörtschachberg,
Rossbach (Heiligenblut),
Winklern,
Zettersfeld
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website