Weather forecast - Mittelstation (Mölltaler Gletscher)
Weather forecast Mittelstation (Mölltaler Gletscher):
Updated: 17. 05. 2026 21:10
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,04 |
| Cloud cover: | 69% |
|
| 5h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 60% |
|
| 8h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 11h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 14h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 17h |
 |
| 0 °C |
| 0,3 |
| 80% |
|
| 20h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 59% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 45% |
|
| 5h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 47% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 11h |
 |
| 1 °C |
| 0,3 |
| 80% |
|
| 14h |
 |
| 2 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 3 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 3 °C |
| 0,9 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| 3 °C |
| 0,17 |
| 98% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 2 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,19 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 1 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 2 °C |
| 1,5 |
| 80% |
|
| 17h |
 |
| 3 °C |
| 0,3 |
| 40% |
|
| 20h |
 |
| 5 °C |
| 0,11 |
| 89% |
|
| 23h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 99% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 4 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,02 |
| Cloud cover: | 98% |
|
| 5h |
 |
| 4 °C |
| 0,15 |
| 98% |
|
| 8h |
 |
| 6 °C |
| 0,14 |
| 95% |
|
| 11h |
 |
| 7 °C |
| 0,28 |
| 93% |
|
| 14h |
 |
| 8 °C |
| 0,28 |
| 91% |
|
| 17h |
 |
| 7 °C |
| 0,19 |
| 82% |
|
| 20h |
 |
| 6 °C |
| 0,35 |
| 92% |
|
| 23h |
 |
| 5 °C |
| 0,41 |
| 95% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 5 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,41 |
| Cloud cover: | 96% |
|
| 5h |
 |
| 5 °C |
| 0,15 |
| 86% |
|
| 8h |
 |
| 7 °C |
| 0 |
| 74% |
|
| 11h |
 |
| 9 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 14h |
 |
| 10 °C |
| 0 |
| 71% |
|
| 17h |
 |
| 9 °C |
| 0 |
| 46% |
|
| 20h |
 |
| 7 °C |
| 0 |
| 23% |
|
| 23h |
 |
| 6 °C |
| 0 |
| 5% |
|
Weather forecast for the location Mittelstation (Mölltaler Gletscher). Mittelstation (Mölltaler Gletscher) is a mountain hut in the High Tauern mountain range (
Austria) at an altitude of 2234 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Alteck,
Ankogel,
Auernig,
Bad Gastein (FlyingCam),
Bad Gastein (Stubnerkogel Bergstation Südseite),
Bad Gastein in the Gastein Valley - Hotel Schillerhof,
Burgstalleralm - Astental,
Eisseehaus - Hochwurtenspeicher,
Eisseehaus - Hoher Sonnblick,
Eisseehaus - Schareck,
Flattach - Grafenberg,
Flattach West,
Gamskopf - Raurisertal,
Goldbergkees,
Heiligenblut (Fallbichl),
Heiligenblut (Großglocknerstraße),
Heiligenblut Ort,
Hoher Sonnblick,
Innerfragant (Fraganter Straße),
Kleinfleißkees,
Kolm-Saigurn,
Kreuzkogel (Sportgastein),
Mallnitz,
Mölltaler Gletscher,
Mörtschachberg,
Obervellach,
Rauris - Bodenhaus,
Rossbach (Heiligenblut),
Schareck (Heiligenblut),
Schwarzkopf - Weißseehaus,
Skizentrum Angertal,
Söbriach (Mölltal Straße),
Stubnerkogel (Snowpark),
Thomaseck,
Wallackhaus
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website