Weather forecast - Reißkofel
Weather forecast Reißkofel:
Updated: 9. 05. 2026 21:51
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -2 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 24% |
|
| 5h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 27% |
|
| 11h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 58% |
|
| 14h |
 |
| 5 °C |
| 0 |
| 54% |
|
| 17h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 77% |
|
| 20h |
 |
| 0 °C |
| 0,16 |
| 74% |
|
| 23h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 47% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -2 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 20% |
|
| 5h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 8h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 2 °C |
| 0,3 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| -1 °C |
| 0,03 |
| 88% |
|
| 23h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 99% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,53 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0,3 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| 1 °C |
| 1,5 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| 1 °C |
| 1,5 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| 0 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -1 °C |
| 0,89 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 99% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -3 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,13 |
| Cloud cover: | 82% |
|
| 5h |
 |
| -5 °C |
| 0,53 |
| 78% |
|
| 8h |
 |
| -3 °C |
| 1,49 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| -5 °C |
| 1,49 |
| 20% |
|
| 14h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 17h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 39% |
|
| 20h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 5% |
|
| 23h |
 |
| -6 °C |
| 0 |
| 26% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -6 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 63% |
|
| 5h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 77% |
|
| 8h |
 |
| -1 °C |
| 0,13 |
| 85% |
|
| 11h |
 |
| 0 °C |
| 0,13 |
| 91% |
|
| 14h |
 |
| 0 °C |
| 0,06 |
| 96% |
|
| 17h |
 |
| 0 °C |
| 0,06 |
| 84% |
|
| 20h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 90% |
|
| 23h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 71% |
|
Weather forecast for the location Reißkofel. Reißkofel is a mountain in the Gailtaler Alps mountain range (
Austria) at an altitude of 2371 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Alpencamp Kötschach-Mauthen,
Dellach im Drautal,
Emberger Alm,
Embergeralm,
Ferienhotel Nagglerhof,
Gailberg,
Gailbergsattel,
Gitschtal - Weißbriach,
Kötschach - Mauthen,
Kreuzberg (Weißensee Straße),
Nassfeld,
Polinik - Mauthen,
Reißkofel,
Trogkofel,
Weißbriach Ski Area - Berggeisthütte,
Weissensee,
Weissensee Mountain Railway Mountain Station
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website