Weather forecast - Singerberg / Žingarica
Weather forecast Singerberg / Žingarica:
Updated: 11. 05. 2026 02:41
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 7 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 20% |
|
| 5h |
 |
| 6 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 8h |
 |
| 6 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 8 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 14h |
 |
| 8 °C |
| 1,5 |
| 79% |
|
| 17h |
 |
| 7 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 7 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 6 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 6 °C |
| Precipitation (mm/h): | 1,49 |
| Cloud cover: | 40% |
|
| 5h |
 |
| 6 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 8h |
 |
| 4 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 0 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 0 °C |
| 1,5 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 39% |
|
| 20h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 0 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 0% |
|
| 5h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 17h |
 |
| 5 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 23h |
 |
| 5 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 4 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 20% |
|
| 5h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 11h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 14h |
 |
| 5 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 17h |
 |
| 3 °C |
| 0,19 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| 1 °C |
| 0,86 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| 1 °C |
| 0,86 |
| 99% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 0 °C |
| Precipitation (mm/h): | 1,89 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| 0 °C |
| 1,89 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| 2 °C |
| 0,93 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| 4 °C |
| 0,83 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| 4 °C |
| 1,08 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| 3 °C |
| 1,13 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| 3 °C |
| 1,43 |
| 91% |
|
| 23h |
 |
| 2 °C |
| 4,76 |
| 98% |
|
Weather forecast for the location Singerberg / Žingarica. Singerberg / Žingarica is a mountain in the Karawanks mountain range (
Austria) at an altitude of 1589 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Begunjščica,
Belska planina (Svečica),
Bodental/Žabnica,
Celovec ob Vrbskem jezeru/Klagenfurt am Wörthersee,
Celovška koča / Klagenfurter Hütte,
Dom na Zelenici,
Klagenfurt - ORF Landesstudio Carinthia,
Klagenfurt Neuer Platz,
Koča na Dobrči,
Ljubelj,
Moste,
Podljubelj,
Prešernova koča na Stolu,
Pyramidenkogel - Wörthersee,
Schloss Loretto, Klagenfurt am Wörthersee,
Zelenica,
Zell / Sele
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website