Weather forecast - Wangenitzseehütte
Weather forecast Wangenitzseehütte:
Updated: 14. 05. 2026 02:07
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,87 |
| Cloud cover: | 94% |
|
| 5h |
 |
| -1 °C |
| 0,18 |
| 88% |
|
| 8h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -3 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -4 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -1 °C |
| 2,46 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -2 °C |
| 2,52 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -2 °C |
| Precipitation (mm/h): | 1,05 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| -3 °C |
| 1,11 |
| 95% |
|
| 8h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -5 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -4 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -4 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -2 °C |
| 1,27 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -1 °C |
| 1,31 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,63 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -2 °C |
| 0,76 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -5 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -6 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -6 °C |
| 0,29 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -5 °C |
| 0,29 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| -1 °C |
| 0,18 |
| 80% |
|
| 23h |
 |
| -3 °C |
| 0,04 |
| 68% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -3 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 43% |
|
| 5h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 36% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 53% |
|
| 11h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 14h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 91% |
|
| 17h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 77% |
|
| 20h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 69% |
|
| 23h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 38% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -2 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 25% |
|
| 5h |
 |
| -2 °C |
| 0,04 |
| 36% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0,09 |
| 69% |
|
| 11h |
 |
| 2 °C |
| 0,13 |
| 93% |
|
| 14h |
 |
| 3 °C |
| 0,13 |
| 92% |
|
| 17h |
 |
| 2 °C |
| 0,34 |
| 68% |
|
| 20h |
 |
| 1 °C |
| 0,34 |
| 84% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 0,23 |
| 82% |
|
Weather forecast for the location Wangenitzseehütte. Wangenitzseehütte is a mountain hut in the High Tauern mountain range (
Austria) at an altitude of 2508 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Burgstalleralm - Astental,
Ederplan,
Faschingalm - Zettersfeld,
Feldkopf,
Glocknerwinkel,
Heiligenblut (Großglocknerstraße),
Heiligenblut Ort,
Iselsberg,
Kals am Großglockner,
Lainach - Rangersdorf,
Lienz,
Lucknerhaus,
Mörtschach,
Mörtschachberg,
Rossbach (Heiligenblut),
Winklern,
Zettersfeld
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website