Weather forecast - Wertschacher Alm
Weather forecast Wertschacher Alm:
Updated: 15. 05. 2026 12:22
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -5 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,99 |
| Cloud cover: | 98% |
|
| 5h |
 |
| -5 °C |
| 0,06 |
| 88% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 0 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 0 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 99% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -3 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 1 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 3 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 42% |
|
| 23h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -4 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 0% |
|
| 5h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 11h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 14h |
 |
| 7 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 17h |
 |
| 7 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 20h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 62% |
|
| 23h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 45% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -2 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 36% |
|
| 5h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 12% |
|
| 8h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 83% |
|
| 11h |
 |
| 7 °C |
| 0,09 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| 6 °C |
| 0,09 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| 5 °C |
| 0,06 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| 2 °C |
| 0,06 |
| 98% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 89% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 69% |
|
| 5h |
 |
| 0 °C |
| 0,06 |
| 49% |
|
| 8h |
 |
| 5 °C |
| 0,09 |
| 51% |
|
| 11h |
 |
| 7 °C |
| 0,13 |
| 63% |
|
| 14h |
 |
| 8 °C |
| 0,13 |
| 83% |
|
| 17h |
 |
| 7 °C |
| 0,09 |
| 62% |
|
| 20h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 38% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 31% |
|
Weather forecast for the location Wertschacher Alm. Wertschacher Alm is a mountain pasture in the Gailtaler Alps mountain range (
Austria) at an altitude of 1672 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website