Weather forecast - Wildspitze
Weather forecast Wildspitze:
Updated: 17. 05. 2026 12:53
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -18 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 66% |
|
| 5h |
 |
| -18 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 8h |
 |
| -16 °C |
| 0 |
| 19% |
|
| 11h |
 |
| -14 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 14h |
 |
| -12 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 17h |
 |
| -11 °C |
| 0,3 |
| 80% |
|
| 20h |
 |
| -12 °C |
| 0 |
| 62% |
|
| 23h |
 |
| -13 °C |
| 0 |
| 50% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -13 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 63% |
|
| 5h |
 |
| -13 °C |
| 0 |
| 54% |
|
| 8h |
 |
| -13 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 11h |
 |
| -11 °C |
| 0,3 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| -10 °C |
| 1,5 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| -11 °C |
| 1,5 |
| 80% |
|
| 20h |
 |
| -11 °C |
| 0,73 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -12 °C |
| 0,5 |
| 99% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -13 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,1 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| -13 °C |
| 0 |
| 90% |
|
| 8h |
 |
| -13 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 11h |
 |
| -11 °C |
| 0,3 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| -10 °C |
| 1,5 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| -10 °C |
| 0,3 |
| 20% |
|
| 20h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 98% |
|
| 23h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 97% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -9 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,33 |
| Cloud cover: | 97% |
|
| 5h |
 |
| -10 °C |
| 0,4 |
| 96% |
|
| 8h |
 |
| -8 °C |
| 0,26 |
| 78% |
|
| 11h |
 |
| -7 °C |
| 0,06 |
| 65% |
|
| 14h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 88% |
|
| 17h |
 |
| -6 °C |
| 0,06 |
| 89% |
|
| 20h |
 |
| -8 °C |
| 0,06 |
| 84% |
|
| 23h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 75% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -10 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 49% |
|
| 5h |
 |
| -10 °C |
| 0 |
| 14% |
|
| 8h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 10% |
|
| 11h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 33% |
|
| 14h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 45% |
|
| 17h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 67% |
|
| 20h |
 |
| -6 °C |
| 0 |
| 25% |
|
| 23h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 0% |
|
Weather forecast for the location Wildspitze. Wildspitze is a mountain in the Otztal Alps mountain range (
Austria) at an altitude of 3768 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Braunschweiger Hütte - Wildspitze,
Gaislachkogl,
Grawand (Schnalstaler Gletscherbahn),
Hintere Hintereisspitze,
Hochgurgl,
Hochgurgl (Top Mountain Crosspoint),
Hohe Mut (Obergurgl),
Hotel Edelweiss & Gurgl,
Karlesjoch,
Kaunertal (Weissseejochbahn Bergstation),
Kaunertaler Gletscher,
Obergurgl (Festkogel),
Obergurgl (Gaisberg),
Pitztaler Gletscher,
Schnalstal - Val Senales,
Schnalstaler Gletscher,
Seekogl (Sölden),
Sölden,
Sölden (Schwarze Schneid Mittelstation),
Sölden - Giggijoch,
St. Leonhard im Pitztal - Gletscherexpress Bergstation,
St. Leonhard im Pitztal - Pitztaler Gletscher - Das Café 3.440,
St. Leonhard im Pitztal - Rifflsee,
Tisenjoch - Giogo di Tisa,
Vent,
Weißkugel in Langtaufererspitze
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website