Weather forecast - Croda Rossa / Rote Wand
Weather forecast Croda Rossa / Rote Wand:
Updated: 12. 05. 2026 21:13
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -4 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,36 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -6 °C |
| 2,1 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -7 °C |
| 1,5 |
| 97% |
|
| 11h |
 |
| -7 °C |
| 1,5 |
| 60% |
|
| 14h |
 |
| -7 °C |
| 0,3 |
| 33% |
|
| 17h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 35% |
|
| 20h |
 |
| -9 °C |
| 0,03 |
| 34% |
|
| 23h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -7 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 75% |
|
| 5h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 14h |
 |
| -2 °C |
| 0,3 |
| 0% |
|
| 17h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 20h |
 |
| -3 °C |
| 0,49 |
| 94% |
|
| 23h |
 |
| -4 °C |
| 0,73 |
| 99% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -4 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,24 |
| Cloud cover: | 96% |
|
| 5h |
 |
| -5 °C |
| 1,24 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -6 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| -5 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -5 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -6 °C |
| 2,81 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -7 °C |
| 2,6 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -7 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,73 |
| Cloud cover: | 96% |
|
| 5h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 96% |
|
| 8h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 11h |
 |
| -6 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -5 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -6 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -4 °C |
| 0,7 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -5 °C |
| 0,89 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -5 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,89 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -5 °C |
| 0,6 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -4 °C |
| 1,21 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -4 °C |
| 1,8 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -4 °C |
| 1,8 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -4 °C |
| 1,19 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -4 °C |
| 0,94 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -4 °C |
| 0,81 |
| 100% |
|
Weather forecast for the location Croda Rossa / Rote Wand. Croda Rossa / Rote Wand is a mountain in the High Tauern mountain range (
Italy) at an altitude of 2818 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Anterselva di Mezzo / Antholz Mittertal,
Anterselva di Sotto / Antholz Niedertal,
Antholz (Ras-Mast),
Camping Olympia,
Gsiesertal – Pichl / Val Casies – Colle,
HIRBEN (Niederdorf / Villabassa),
Kreuzspitze,
Niederdorf,
Niederdorf / Villabassa,
Niederrasen / Rasun di Sotto,
Rasun-Anterselva / Rasen-Antholz,
Rein in Taufers,
Rieserferner,
St. Jakob in Defereggental,
Taisten - Tesido,
Taisten Pustertal,
Toblach Ratsberg,
Welsberg - Monguelfo
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website