Weather forecast - Hochschober
Weather forecast Hochschober:
Updated: 15. 05. 2026 12:22
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -10 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,4 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -10 °C |
| 0 |
| 67% |
|
| 8h |
 |
| -11 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -11 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -10 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -9 °C |
| 1,5 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| -8 °C |
| 0,6 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| -8 °C |
| 0,56 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -9 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,4 |
| Cloud cover: | 97% |
|
| 5h |
 |
| -10 °C |
| 1,03 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -11 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -11 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -11 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| -10 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| -9 °C |
| 0,03 |
| 40% |
|
| 23h |
 |
| -10 °C |
| 0,03 |
| 62% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -11 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 54% |
|
| 5h |
 |
| -11 °C |
| 0 |
| 23% |
|
| 8h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 14h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 17h |
 |
| -6 °C |
| 0,3 |
| 0% |
|
| 20h |
 |
| -6 °C |
| 0 |
| 78% |
|
| 23h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 35% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -7 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 37% |
|
| 5h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -3 °C |
| 0,15 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| -3 °C |
| 0,67 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -4 °C |
| 1,56 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -5 °C |
| 1,56 |
| 98% |
|
| 23h |
 |
| -6 °C |
| 0,71 |
| 97% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -6 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,21 |
| Cloud cover: | 93% |
|
| 5h |
 |
| -6 °C |
| 0,21 |
| 83% |
|
| 8h |
 |
| -5 °C |
| 0,06 |
| 89% |
|
| 11h |
 |
| -3 °C |
| 0,43 |
| 87% |
|
| 14h |
 |
| -2 °C |
| 0,43 |
| 94% |
|
| 17h |
 |
| -3 °C |
| 0,31 |
| 80% |
|
| 20h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 47% |
|
| 23h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 29% |
|
Weather forecast for the location Hochschober. Hochschober is a mountain in the High Tauern mountain range (
Austria) at an altitude of 3240 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Adlersruhe - Erzherzog Johann Hütte,
Faschingalm - Zettersfeld,
Feldkopf,
Glocknerwinkel,
Grossglockner,
Kals - Matrei,
Kals am Großglockner,
Kals am Großglockner (Adlerlounge, Cimaross),
Kalsertal,
Lienz,
Lucknerhaus,
Matrei - Bretterwand,
Matrei Hintereggkogel,
Winklern,
Zettersfeld
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website