Weather forecast - Hoher Kopf
Weather forecast Hoher Kopf:
Updated: 13. 04. 2026 06:34
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -9 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 97% |
|
| 5h |
 |
| -8 °C |
| 0,04 |
| 96% |
|
| 8h |
 |
| -3 °C |
| 0,3 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| -3 °C |
| 0,3 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -9 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 72% |
|
| 5h |
 |
| -10 °C |
| 0,02 |
| 98% |
|
| 8h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -5 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -10 °C |
| 0,34 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -11 °C |
| 0,17 |
| 99% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -11 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,05 |
| Cloud cover: | 96% |
|
| 5h |
 |
| -12 °C |
| 0 |
| 95% |
|
| 8h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 11h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 17h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 20h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 23h |
 |
| -9 °C |
| 0,02 |
| 95% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -9 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 78% |
|
| 5h |
 |
| -10 °C |
| 0 |
| 98% |
|
| 8h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 81% |
|
| 17h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 58% |
|
| 20h |
 |
| -8 °C |
| 0,04 |
| 70% |
|
| 23h |
 |
| -9 °C |
| 0,04 |
| 70% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -10 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 69% |
|
| 5h |
 |
| -10 °C |
| 0 |
| 64% |
|
| 8h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 67% |
|
| 11h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 85% |
|
| 14h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 96% |
|
| 17h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 88% |
|
| 20h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 71% |
|
| 23h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 76% |
|
Weather forecast for the location Hoher Kopf. Hoher Kopf is a mountain in the Northern Limestone Alps mountain range (
Austria) at an altitude of 2875 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Aberg (Abergalm),
Dienten - Hochkönig,
Fellersbachalm,
Funtenseetauern,
Hochkönig,
Karbachalm (Mühlbach am Hochkönig),
Kärlinger Haus - Funtensee,
Maria Alm,
Maria Alm (Aberg),
Maria Alm (Natrun Bergstation),
Mühlbach am Hochkönig,
Pfarrwerfen
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website