Weather forecast - Javorov vrh (Pokljuka)
Weather forecast Javorov vrh (Pokljuka):
Updated: 12. 05. 2026 06:50
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 7 °C |
| Precipitation (mm/h): | 1,49 |
| Cloud cover: | 20% |
|
| 5h |
 |
| 7 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 8h |
 |
| 4 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 0 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 0 °C |
| 1,5 |
| 79% |
|
| 17h |
 |
| 3 °C |
| 0,3 |
| 20% |
|
| 20h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 23h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 0% |
|
| 5h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 11h |
 |
| 5 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 14h |
 |
| 7 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 17h |
 |
| 8 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 20h |
 |
| 5 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 23h |
 |
| 5 °C |
| 0 |
| 39% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 5 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 19% |
|
| 5h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 11h |
 |
| 5 °C |
| 0,29 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| 7 °C |
| 0,29 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 7 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 5 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 5 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 4 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,3 |
| Cloud cover: | 80% |
|
| 5h |
 |
| 3 °C |
| 0,3 |
| 80% |
|
| 8h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| 5 °C |
| 0,3 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| 5 °C |
| 1,5 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 97% |
|
| 20h |
 |
| 2 °C |
| 0,7 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 1 °C |
| 3,3 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 3,3 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| 0 °C |
| 3,1 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 2,2 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 1 °C |
| 0,9 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 2 °C |
| 0,94 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 1 °C |
| 1,04 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 1 °C |
| 0,39 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 0,09 |
| 100% |
|
Weather forecast for the location Javorov vrh (Pokljuka). Javorov vrh (Pokljuka) is a mountain in the Julian Alps mountain range (
Slovenia) at an altitude of 1482 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Bled,
Bohinjska Bistrica,
Črna prst,
Hrušica,
Jesenice,
Kobla,
Kravja Črna gora,
Kredarica,
Lake Bled,
Mojstrana (cesta v Vrata),
Obrne (HE Soteska),
Petrovo Brdo,
Pokljuka,
Ratitovec,
Smučišče Kozji hrbet,
Soriška planina,
Triglav glacier,
Viševnik,
Vogel,
Zgornja Sorica,
Zgornji Goreljek (Pokljuka)
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website