Weather forecast - Karlsbader Hütte
Weather forecast Karlsbader Hütte:
Updated: 12. 05. 2026 21:13
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,32 |
| Cloud cover: | 76% |
|
| 5h |
 |
| 0 °C |
| 2,85 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -1 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -1 °C |
| 1,5 |
| 65% |
|
| 14h |
 |
| -2 °C |
| 0,3 |
| 27% |
|
| 17h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 30% |
|
| 20h |
 |
| -3 °C |
| 0,1 |
| 29% |
|
| 23h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -2 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 49% |
|
| 5h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 98% |
|
| 8h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 11h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 14h |
 |
| 1 °C |
| 0,3 |
| 40% |
|
| 17h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 20h |
 |
| 1 °C |
| 0,2 |
| 85% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 0,1 |
| 89% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 0 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,12 |
| Cloud cover: | 97% |
|
| 5h |
 |
| 0 °C |
| 0,72 |
| 95% |
|
| 8h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| -2 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -1 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 0 °C |
| 3,3 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -1 °C |
| 3,25 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,75 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -2 °C |
| 0,22 |
| 93% |
|
| 8h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 11h |
 |
| -1 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -2 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -1 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 1 °C |
| 0,85 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 0,85 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 0 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,77 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| 0 °C |
| 0,65 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 1,62 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 1 °C |
| 2,15 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 1 °C |
| 2,15 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 1 °C |
| 1,35 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 1 °C |
| 0,87 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 1 °C |
| 0,8 |
| 100% |
|
Weather forecast for the location Karlsbader Hütte. Karlsbader Hütte is a mountain hut in the Lienz Dolomites mountain range (
Austria) at an altitude of 2261 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Dolomitenhütte,
Ederplan,
Faschingalm - Zettersfeld,
Frohn,
Gailberg,
Gailbergsattel,
Iselsberg,
Lainach - Rangersdorf,
Lienz,
Liesing im Lesachtal (Plassegge),
Oberdrauburg,
Obertilliacher Bergbahnen,
Winklern,
Zettersfeld
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website