Weather forecast - Kl. Hochkreuz
Weather forecast Kl. Hochkreuz:
Updated: 13. 05. 2026 22:02
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -11 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| -14 °C |
| 0 |
| 98% |
|
| 8h |
 |
| -6 °C |
| 0 |
| 18% |
|
| 11h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 2% |
|
| 14h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 70% |
|
| 17h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 20h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 23h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 92% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -7 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 77% |
|
| 5h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 85% |
|
| 8h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -3 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -3 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -7 °C |
| 3,47 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -8 °C |
| 3,35 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -8 °C |
| Precipitation (mm/h): | 2,5 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -9 °C |
| 3,08 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -5 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -4 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -4 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -7 °C |
| 0,38 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -7 °C |
| 0,24 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -8 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,34 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -8 °C |
| 0,22 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -5 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -6 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -6 °C |
| 0,29 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| -5 °C |
| 0,29 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -6 °C |
| 0 |
| 94% |
|
| 23h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 61% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -9 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 17% |
|
| 5h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 3% |
|
| 8h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 41% |
|
| 11h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 77% |
|
| 14h |
 |
| -4 °C |
| 0,02 |
| 86% |
|
| 17h |
 |
| -3 °C |
| 0,05 |
| 83% |
|
| 20h |
 |
| -5 °C |
| 0,05 |
| 83% |
|
| 23h |
 |
| -7 °C |
| 0 |
| 57% |
|
Weather forecast for the location Kl. Hochkreuz. Kl. Hochkreuz is a mountain in the High Tauern mountain range (
Austria) at an altitude of 2611 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website