Weather forecast - Kraspesspitze
Weather forecast Kraspesspitze:
Updated: 17. 05. 2026 02:29
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -16 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 41% |
|
| 5h |
 |
| -15 °C |
| 0 |
| 37% |
|
| 8h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 11h |
 |
| -6 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 14h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| -3 °C |
| 0,3 |
| 80% |
|
| 20h |
 |
| -10 °C |
| 0,01 |
| 69% |
|
| 23h |
 |
| -12 °C |
| 0 |
| 46% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -13 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 10% |
|
| 5h |
 |
| -12 °C |
| 0 |
| 37% |
|
| 8h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 11h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| -2 °C |
| 0,3 |
| 80% |
|
| 17h |
 |
| -2 °C |
| 1,5 |
| 80% |
|
| 20h |
 |
| -9 °C |
| 0,71 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -10 °C |
| 1,13 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -11 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,57 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| -11 °C |
| 0,16 |
| 95% |
|
| 8h |
 |
| -5 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 11h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 14h |
 |
| -2 °C |
| 0,29 |
| 79% |
|
| 17h |
 |
| -1 °C |
| 0,29 |
| 80% |
|
| 20h |
 |
| -7 °C |
| 0,36 |
| 95% |
|
| 23h |
 |
| -8 °C |
| 0,3 |
| 98% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -9 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,34 |
| Cloud cover: | 98% |
|
| 5h |
 |
| -8 °C |
| 0,34 |
| 95% |
|
| 8h |
 |
| -6 °C |
| 0,13 |
| 95% |
|
| 11h |
 |
| -4 °C |
| 0,13 |
| 87% |
|
| 14h |
 |
| -3 °C |
| 0,15 |
| 91% |
|
| 17h |
 |
| -3 °C |
| 0,15 |
| 79% |
|
| 20h |
 |
| -7 °C |
| 0,48 |
| 74% |
|
| 23h |
 |
| -8 °C |
| 0,48 |
| 86% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -8 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,15 |
| Cloud cover: | 96% |
|
| 5h |
 |
| -8 °C |
| 0,06 |
| 91% |
|
| 8h |
 |
| -6 °C |
| 0 |
| 86% |
|
| 11h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 90% |
|
| 14h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 83% |
|
| 17h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 47% |
|
| 20h |
 |
| -2 °C |
| 0,02 |
| 83% |
|
| 23h |
 |
| -5 °C |
| 0,02 |
| 90% |
|
Weather forecast for the location Kraspesspitze. Kraspesspitze is a mountain in the Stubai Alps mountain range (
Austria) at an altitude of 2954 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Hochoetz (Oetz),
Kühtai,
Längenfeld,
Mieminger Plateau,
Niederthai - Langlaufzentrum Niederthai,
Oberissalm in the Stubaier Oberbergtal,
Oetz (Balbach Wiesenlift),
Oetz - Hochoetz,
Oetz Piburg (Kids Park/Schwimmbad),
Oetz Piburg (Piburger See),
Telfs,
Umhausen,
Umhausen (Hotel Tauferberg),
Umhausen - Stuibenfall,
Wetterkreuz (Wetterkreuzbahn)
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website