Weather forecast - Matzen
Weather forecast Matzen:
Updated: 12. 05. 2026 21:13
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -3 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 28% |
|
| 5h |
 |
| -2 °C |
| 2,33 |
| 96% |
|
| 8h |
 |
| -1 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -3 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 0 °C |
| 1,5 |
| 23% |
|
| 17h |
 |
| -2 °C |
| 0,3 |
| 20% |
|
| 20h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 19% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 0 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 0% |
|
| 5h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 11h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 14h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 39% |
|
| 20h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 23h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 3 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 0% |
|
| 5h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 11h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 14h |
 |
| 1 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 3 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 2 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 2 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 1,49 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| 1 °C |
| 1,49 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| 1 °C |
| 0,29 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| 2 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 2 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 2 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 2 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 2 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 2 °C |
| Precipitation (mm/h): | 1,5 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| 2 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| 2 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 1 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 2 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -2 °C |
| 2,81 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -2 °C |
| 2,81 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -3 °C |
| 1,81 |
| 100% |
|
Weather forecast for the location Matzen. Matzen is a mountain in the Karawanks mountain range (
Austria) at an altitude of 1627 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Apače / Abtei,
Begunjščica,
Bodental/Žabnica,
Celovec ob Vrbskem jezeru/Klagenfurt am Wörthersee,
Dom na Zelenici,
Klagenfurt - ORF Landesstudio Carinthia,
Klagenfurt Neuer Platz,
Ljubelj,
Obir,
Podljubelj,
Radiše / Radsberg,
Schloss Loretto, Klagenfurt am Wörthersee,
Zelenica,
Zell / Sele
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website