Weather forecast - Patscherkofel
Weather forecast Patscherkofel:
Updated: 11. 05. 2026 07:03
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 0 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,03 |
| Cloud cover: | 87% |
|
| 5h |
 |
| -1 °C |
| 0,76 |
| 87% |
|
| 8h |
 |
| 3 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 3 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 4 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 3 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -3 °C |
| 0,16 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| -3 °C |
| 0,36 |
| 63% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -4 °C |
| Precipitation (mm/h): | 1,53 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| -6 °C |
| 1,39 |
| 98% |
|
| 8h |
 |
| -2 °C |
| 1,5 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| -4 °C |
| 1,5 |
| 79% |
|
| 14h |
 |
| -4 °C |
| 0,3 |
| 0% |
|
| 17h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 20h |
 |
| -8 °C |
| 0 |
| 65% |
|
| 23h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 34% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -9 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 18% |
|
| 5h |
 |
| -9 °C |
| 0 |
| 84% |
|
| 8h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| -3 °C |
| 0,06 |
| 59% |
|
| 23h |
 |
| -4 °C |
| 0,03 |
| 74% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -5 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,03 |
| Cloud cover: | 93% |
|
| 5h |
 |
| -5 °C |
| 0,26 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| -3 °C |
| 0,46 |
| 95% |
|
| 11h |
 |
| -1 °C |
| 1,26 |
| 97% |
|
| 14h |
 |
| -3 °C |
| 1,26 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| -4 °C |
| 0,93 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| -6 °C |
| 0,33 |
| 88% |
|
| 23h |
 |
| -6 °C |
| 0,33 |
| 93% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -6 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,13 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| -6 °C |
| 0,46 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| -5 °C |
| 0,46 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| -4 °C |
| 0,33 |
| 98% |
|
| 14h |
 |
| -3 °C |
| 1,16 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| -4 °C |
| 1,43 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| -6 °C |
| 1,54 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| -6 °C |
| 1,49 |
| 99% |
|
Weather forecast for the location Patscherkofel. Patscherkofel is a mountain in the Tux Alps mountain range (
Austria) at an altitude of 2246 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Axamer - Lizum,
Axams (Birgitzköpflhaus),
Axams (FlyingCam Axams),
Bergeralm (Steinboden),
Birgitzköpfl,
Glungezer,
Hafelekarspitze,
Hall in Tirol - Unterer Stadtplatz,
Hall in Tyrol,
Hungerburg (Innsbruck),
Innsbruck,
Innsbruck Airport,
Innsbruck Baggersee (Roßau),
Innsbruck I - ORF Landesstudio Tyrol,
Krinnenkopf,
Matrei am Brenner - Maria Waldrast,
Mitterjoch (Fulpmes),
Navis (Peer Alm Hochleger),
Panoramarestaurant Hoadl-Haus,
Panoramasee (Fulpmes),
Patscherkofel,
Patscherkofel,
Schlick 2000,
Schlick 2000 (Kreuzjoch),
Seegrube,
Serlesbahnen,
Serleslifte Mieders Bergstation Koppeneck II,
Trins,
Tulfes (Glungezerbahn - Zirbensee),
Tulfes - Glungezerbahn Mittelstation,
Wattens (Swarovski Kristallwelten)
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website