Weather forecast - Source of Bohinjska Bistrica
Weather forecast Source of Bohinjska Bistrica:
Updated: 13. 05. 2026 02:18
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 10 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 0% |
|
| 5h |
 |
| 10 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 10 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 11h |
 |
| 11 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 14h |
 |
| 13 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| 13 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 20h |
 |
| 12 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 23h |
 |
| 12 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 12 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 0% |
|
| 5h |
 |
| 12 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 11 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| 12 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 11 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 13 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 13 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 12 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 11 °C |
| Precipitation (mm/h): | 1,5 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| 11 °C |
| 1,49 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| 11 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 12 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 12 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 12 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 11 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 12 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 11 °C |
| Precipitation (mm/h): | 1,49 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| 12 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| 12 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 12 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 13 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 14 °C |
| 0,46 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| 13 °C |
| 0,43 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| 13 °C |
| 0,43 |
| 99% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 13 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,13 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| 14 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| 17 °C |
| 0 |
| 95% |
|
| 11h |
 |
| 19 °C |
| 0 |
| 97% |
|
| 14h |
 |
| 19 °C |
| 0,01 |
| 93% |
|
| 17h |
 |
| 24 °C |
| 0,04 |
| 80% |
|
| 20h |
 |
| 17 °C |
| 0,19 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| 15 °C |
| 0,39 |
| 97% |
|
Weather forecast for the location Source of Bohinjska Bistrica. Source of Bohinjska Bistrica is a waterfall in the Julian Alps mountain range (
Slovenia) at an altitude of 630 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Bohinjska Bistrica,
Bukovo,
Cerkno,
Črna prst,
Davča,
Gorje,
Kobla,
Koča na planini Razor,
Kravja Črna gora,
Kredarica,
Petrovo Brdo,
Pokljuka,
Ratitovec,
Smučišče Kozji hrbet,
Soriška planina,
Triglav glacier,
Viševnik,
Vogel,
Zgornja Sorica,
Zgornji Goreljek (Pokljuka)
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website