Weather forecast - Stifterboden
Weather forecast Stifterboden:
Updated: 15. 05. 2026 12:22
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -4 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,86 |
| Cloud cover: | 98% |
|
| 5h |
 |
| -4 °C |
| 0,06 |
| 80% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 2 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 2 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -2 °C |
| 0,03 |
| 99% |
|
| 23h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 99% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -4 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 8h |
 |
| 1 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 2 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 3 °C |
| 0,3 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 3 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 95% |
|
| 23h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 0% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -5 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 0% |
|
| 5h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 8h |
 |
| 2 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 11h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 14h |
 |
| 6 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| 7 °C |
| 0 |
| 80% |
|
| 20h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 56% |
|
| 23h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 43% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -2 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 32% |
|
| 5h |
 |
| -1 °C |
| 0 |
| 31% |
|
| 8h |
 |
| 4 °C |
| 0 |
| 99% |
|
| 11h |
 |
| 6 °C |
| 0,13 |
| 99% |
|
| 14h |
 |
| 6 °C |
| 0,13 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| 5 °C |
| 0,13 |
| 99% |
|
| 20h |
 |
| 1 °C |
| 0,03 |
| 96% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 90% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -1 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 75% |
|
| 5h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 61% |
|
| 8h |
 |
| 5 °C |
| 0,29 |
| 61% |
|
| 11h |
 |
| 6 °C |
| 0,49 |
| 80% |
|
| 14h |
 |
| 7 °C |
| 0,49 |
| 80% |
|
| 17h |
 |
| 5 °C |
| 0,33 |
| 58% |
|
| 20h |
 |
| 1 °C |
| 0 |
| 44% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 41% |
|
Weather forecast for the location Stifterboden. Stifterboden is a mountain pasture in the Gurktal Alps mountain range (
Austria) at an altitude of 1665 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Bad Kleinkirchheim,
Bodensdorf - Ossiach Lake,
Faakersee,
Gerlitzen,
Gerlitzen Neugarten,
Gerlitzen Neugarten Speed Descent,
Gnesau,
Golf Velden Wörthersee,
Kaiserburg,
Kaiserburg Bob,
Maibrunn Berg,
Ossiacher See Schifffahrt,
Ossiacherberg,
Prekowahöhe,
Rottenstein (Kleinkirchheimer Straße),
Schlosshotel Velden,
Strohsack,
Thermenschuss - Kaiserburg,
Velden am Wörthersee,
Velden on Wörthersee,
Villach
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website