Weather forecast - Gartlsee
Weather forecast Gartlsee:
Updated: 13. 05. 2026 02:18
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -2 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0 |
| Cloud cover: | 98% |
|
| 5h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 93% |
|
| 8h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 79% |
|
| 11h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 20% |
|
| 14h |
 |
| -1 °C |
| 0,3 |
| 0% |
|
| 17h |
 |
| 0 °C |
| 0 |
| 0% |
|
| 20h |
 |
| 0 °C |
| 0,33 |
| 98% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 0,67 |
| 92% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 0 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,58 |
| Cloud cover: | 99% |
|
| 5h |
 |
| 0 °C |
| 1,31 |
| 98% |
|
| 8h |
 |
| -2 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| -3 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -2 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -2 °C |
| 1,5 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -2 °C |
| 1,68 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -3 °C |
| 1,16 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -4 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,46 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 88% |
|
| 8h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 40% |
|
| 11h |
 |
| -4 °C |
| 0 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| -3 °C |
| 0,29 |
| 99% |
|
| 17h |
 |
| -3 °C |
| 1,49 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| 0 °C |
| 0,51 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| 0 °C |
| 1,33 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | 0 °C |
| Precipitation (mm/h): | 2,31 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -1 °C |
| 2,31 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| -1 °C |
| 1,92 |
| 100% |
|
| 11h |
 |
| 0 °C |
| 1,25 |
| 100% |
|
| 14h |
 |
| 0 °C |
| 1,18 |
| 100% |
|
| 17h |
 |
| -1 °C |
| 1,18 |
| 100% |
|
| 20h |
 |
| -2 °C |
| 1,03 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -2 °C |
| 0,68 |
| 100% |
|
|
| | 2h |
| |  |
| Temperature: | -2 °C |
| Precipitation (mm/h): | 0,57 |
| Cloud cover: | 100% |
|
| 5h |
 |
| -2 °C |
| 0,46 |
| 100% |
|
| 8h |
 |
| 0 °C |
| 0,22 |
| 97% |
|
| 11h |
 |
| 1 °C |
| 0,06 |
| 91% |
|
| 14h |
 |
| 1 °C |
| 0,1 |
| 89% |
|
| 17h |
 |
| 0 °C |
| 0,15 |
| 80% |
|
| 20h |
 |
| 0 °C |
| 0,21 |
| 100% |
|
| 23h |
 |
| -1 °C |
| 0,26 |
| 97% |
|
Weather forecast for the location Gartlsee. Gartlsee is a lake in the High Tauern mountain range (
Austria) at an altitude of 2571 meters above sea level.
Webcams in the vicinity
km:
Faschingalm - Zettersfeld,
Feldkopf,
Glocknerwinkel,
Iselsberg,
Kals - Matrei,
Kals am Großglockner,
Kals am Großglockner (Adlerlounge, Cimaross),
Kalsertal,
Lienz,
Lucknerhaus,
Matrei - Bretterwand,
Matrei Hintereggkogel,
Winklern,
Zettersfeld
Mountains in the vicinity
km:
Panoramas in the vicinity
km:
Weather forecast on your website